Синхронно-асинхронні турбогенератори

image1      На кафедрі електромеханіки НТУУ “Київський політехнічний інститут имені І. Сікорського” тривалий час проводяться дослідження і розробки турбогенераторів нового типу з розширеними функціональними можливостями, які називають асинхронізованими (АСТГ) або синхронно-асинхронними турбогенераторами. На відміну від традиційних синхронних турбогенераторів АСТГможе працювати як в синхронному, так і в асинхронному режимах, генерувати і споживати реактивну потужність і забезпечувати оптимальні режими роботи енергосистеми. Роботи зі створення турбогенераторів асинхронного типу були започатковані ще у 70-х роках минулого століття,  завідуючим кафедри електромеханіки КПІ член – кореспондентом НАН України Постніковим І.М. Роботи проводилися разом з фахівцями Інституту Електродинамікі НАН України і спеціалістами  заводу «Електроважмаш» (м, Харків). Були дослідженні фізичні процеси в АСТГ та їх режими роботи, обгрунтовані оптимальні параметри конструкції, тощо.
     Два зразки АСТГ- 200-2 потужністю 200 МВт уперше у світі були виготовлені на заводі «Електроважмаш» (м, Харків) і впроваджені в експлуатацію на Бурштинській ТЕС (Україна). Успішний тривалий досвід експлуатації цих генераторів на Бурштинській ТЕС довів ефективність та перспективність розроблених технічних рішень і рекомендацій.

Литература:

  1. Теория и методы расчета асинхронных турбогенераторов. под. редакцией Постникова И.М. Наукова думка”, Киев, 1977, 176с.
  2. Титко А.И., Васьковский Ю.Н. Синхронно-асинхронные турбогенераторы. Наукова думка, Киев, 2010, 248 с.;
  3. Васьковський Ю.М., Цивінський С.С. Тривимірна польова математична модель електромагнітних процесів у торцевій зоні ротора турбогенератора // Технічна електродинаміка №1, 2016, с.34-39.