ЩИРО ВІТАЄМО ЮВІЛЯРА !
Нашому колезі і наставнику, видатному вченому - механіку, доктору технічних наук, професору кафедри конструювання верстатів і машин ММІ, Заслуженому винахіднику УРСР, Заслуженому працівнику народної освіти України, Заслуженому викладачу НТУУ «КПІ», Doctor Honoris Causa ТУ-Габрово, віце-президенту ГО «Національна АН вищої освіти України», Юрію Миколайовичу Кузнєцову виповнилося 80 років.
Вся науково-інноваційна, педагогічна і громадська діяльність Юрія Миколайовича Кузнєцова безпосередньо пов’язана з КПІ імені Ігоря Сікорського.
Професор Ю. М. Кузнєцов опублікував понад 1000 наукових праць, написав 65 книг, є автором понад 400 винаходів, корисних моделей, промислових зразків, творів науки та «ноу-хау», 2-х стандартів СРСР на затискні пристрої, 8 керівних матеріалів та технічних умов (ТУ) з проектування і виготовлення цангових та безцангових затискних патронів нових серій.
Значна частина винаходів професора Кузнєцова Ю. М. впроваджена у виробництво в Україні, Болгарії та Китаї. За оригінальні винаходи його визнано переможцем Всеукраїнських конкурсів «Винахідник-2004», «Винахідник-2011», «Винахідник-2016». За видатні досягнення у винахідництві і інноваційній діяльності професор Ю. М. Кузнєцов у 2016 р. удостоєний вищої відзнаки Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) – Золотої медалі «Видатний винахідник».
Вражають наукові здобутки професора Кузнєцова. Він засновник і науковий керівник 4-х науково-педагогічних шкіл, які відомі як в Україні так і за її межами. Підготував 11 докторів та 44 кандидатів технічних наук. Під його науковим консультуванням успішно захистив докторську дисертацію Хамуйєла Ж.А. Герру (на тему «Генетико-морфологічний синтез затискних патронів»), який став першим на африканському континенті доктором технічних наук. Численні учні і послідовники сьогодні гідно представляють наукові школи професора Кузнєцова в Україні, Росії, Узбекистані, Болгарії, В'єтнамі, Йорданії і Лівані.
Професор Кузнєцов – автор концепції підготовки інтелектуальної еліти у ВНЗ України. Впровадив ряд нових дисциплін інноваційного спрямування, розробив навчальні програми для спеціалістів, магістрів і докторів філософії. Написав 45 підручників і навчальних посібників з різних дисциплін.
Юрій Миколайович веде активну громадську діяльність. Тривалий час очолював експертно-консультаційну комісію з питань інтелектуальної власності департаменту науки і інноватики КПІ імені Ігоря Сікорського, є членом науково-методичної комісії МОН України з інженерної механіки, спеціалізованих вчених рад з захисту докторських і кандидатських дисертацій, виконує обов’язки віце-президента ГО «Національна академія наук вищої освіти України».
За видатні досягнення у науково-технічній, інноваційній і громадській діяльності академік Кузнєцов Ю. М. удостоєний низкою академічних нагород, в тому числі: тричі лауреат академічної нагороди Ярослава Мудрого, лауреат академічної нагороди Святого Володимира, кавалер Ордена Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ і ІІ ступеня, медалі «За успіхи в науково-педагогічній діяльності», медалей Івана Пулюя і Миколи Дубини.
Тривалий час професор Ю. М. Кузнєцов плідно співпрацює з кафедрою електромеханіки ФЕА. Велику увагу він приділяє підтримці, подальшому розвитку і популяризації започаткованих на нашій кафедрі новітніх наукових напрямів з генетичного передбачення, інноваційних освітніх технологій, генетичного синтезу і аналізу складних технічних систем. За результатами співпраці творчих колективів двох кафедр, за безпосередньою участю аспірантів і студентів-механіків і електромеханіків вперше:
- започатковано і розроблено науково-методичні засади новітніх наукових напрямів «Генетична електромеханіка» і «Генетична механіка»;
- за результатами спільних досліджень науково доказано генетичну природу і розроблено єдину методологію генетичного передбачення, синтезу та аналізу осесиметричних електромеханічних і механічних об’єктів;
- розроблено навчальну програму підготовки докторів філософії «Інноватика і креатологія»;
- підготовлено нові дисципліни інноваційного циклу «Інноваційний синтез електромеханічних систем» і «Основи міждисциплінарного синтезу складних технічних систем»;
- вперше відкрито і пояснено загальносистемні принципи і ефекти в генетичному структуроутворенні механічних об’єктів такі як: механічний ген, структурна гомологія, ізомерія, генетична пам'ять, реплікація, схрещування, інверсія, кросинговер, мутація та ін.;
- створено і запатентовано багатофункціональні технічні об’єкти модульного типу «Мотор-шпиндель», які вперше в світі синтезовано за результатами розшифрування генетичних програм;
- розроблено і впроваджено в навчальний процес інноваційну технологію навчання студентів технічних спеціальностей з гарантованим інноваційним ефектом виконання навчальних робіт на рівні конкурентоздатних технічних рішень і винаходів;
- видано тлумачний термінологічний словник з структурної і генетичної електромеханіки.
Професор Кузнєцов виступає на науковому семінарі кафедри електромеханіки |
Професор Кузнєцов Ю.М. вручає диплом переможця Міжнародного конкурсу |
Сьогодні Ю. М. Кузнєцов веде активну і багатогранну інтелектуальну і просвітницьку діяльність, присвячуючи її вихованню студентської молоді, підготовці майбутніх фахівців і науковців, відродженню вітчизняного верстатобудування, удосконаленню вищої технічної освіти, збереженню та примноженню іміджу інженера-творця.
Колектив кафедри електромеханіки ФЕА вітає Юрія Миколайовича зі славним ювілеєм. Щиро бажаємо ювіляру творчого довголіття, доброго здоров’я, натхнення, нових ідей і творчих звершень.
В.о. завідувача кафедри електромеханіки, | |
д.т.н., професор | Василь Шинкаренко |